Cikkek
"Ami az egyik embernek étek, az a másik embernek méreg”
Minden embernek más a citrátköre. Ahhoz, hogy a sejten belüli anyag-cserefolyamatok optimálisan működjenek fontos tudnunk, hogy a saját citrátkörünk hogyan működik.
De mi is az a citrátkör
• A citromsavciklus (más néven Szent-Györgyi–Krebs-ciklus) alapvető fontosságú anyagcsere-folyamat minden olyan élő sejtben, amely oxigént használ a sejtlégzés folyamatában.
• Ezekben az aerob organizmusokban a citromsavciklus annak az anyagcsere-útvonalnak a része, amelyben a szénhidrátok, zsírok és fehérjék CO2-dá és vízzé alakulnak, miközben energia termelődik.
• A szénhidrátlebontás és ATP (adenozin-trifoszfát) -termelés folyamatában végbemenő négy anyagcsere-útvonalból ez a harmadik. A megelőző kettő a glikolízis és a piruvátoxidáció, a következő pedig a légzési lánc.
• A citromsavciklusban előanyagok (prekurzorok) is termelődnek (például aminosavak), és néhány reakciója fontos olyan sejtekben is, melyek fermentációt végeznek
GENETIKAI TÁPLÁLKOZÁS
Mi határozza meg az anyagcseretípusunkat?
1.IDEGRENDSZER
TÁPLÁLKOZÁSI TÍPUSOK
2.EMÉSZTŐRENDSZER
3.HORMONRENDSZER HORMONTÍPUSOK
4.VÉRCSOPORT
TUDOMÁNYOS HÁTTÉR
1950 Roger Williams:
Biokémiai szempontból minden ember individuum,egyéni tápanyagszükséglettel
1950 Dr George Watson:
Azonos táplálkozás különböző embereknél különbözően hat pszichére.
Ha nem megfelelően étkezünk akkor a sejtjeink anyagcsere folyamatai felborulnak.
A reaktív oxigén species és az ember
Az élőlények energiatermelő folyamataiban túlnyomórészt oxidatív folyamatok szerepelnek. Így van ez az embernél is. A tápanyagok elégetésénél, oxidációjánál, az eukaryota sejtek organellumaiban, szervecskéiben, a peroxiszomában, alapvetően háromféle típusú enzim működik.
• A kataláz a hidrogénperoxidot, amely károsítaná a sejtek működését, vízre és molekuláris oxigénre bontja (Rehner, Daniel, 1999). Ezek a rendkívül leegyszerűsített formában, de a lényeget nem elfedő módon bemutatott biológiai folyamatok jelzik azt, hogy a szervezetben természetes körülmények között is keletkeznek erőteljes oxidatív tulajdonsággal rendelkező vegyületek (mint például a hidrogénperoxid), amelyeket reaktív oxigén fajtának, speciesnek (ROS) szokás nevezni (endogén oxidatív stressz).
• Normál körülmények között a szervezetben keletkező ROS fő forrása a mitokondriális és mikroszomális elektron-transzport láncokból, a fagocita sejtekből és enzimrendszerekből (nikotinamid-adenin-dinukleotid-foszfát oxidáz, xantin oxidáz, monoamin oxidáz, peroxiszomális citokróm P-450 oxidáz -ez bontja a pepszticid származékokat ) kifolyó elektron-áramlás.
• Bizonyos mennyiségű ROS szükséges a normális sejtműködés szabályozásához, a sejten belüli jelzések továbbításához, a sejtek szaporodásához, a védekezést szolgáló gyulladásos folyamatokhoz és az apoptózishoz, a programozott sejtpusztuláshoz
Az anyagcsere-folyamatok során sokféle ROS keletkezik.
Az élő szervezetben jellemzően előfordulnak szabadgyökök (olyan kémiai speciesek, amelyek önállóan létezhetnek, bár egy- vagy több páratlan, szabad elektronjuk van) és nem-gyökös speciesek
Az élő szervezetben található néhány fontos reaktív oxigén species (ROS)
Szabadgyökök
- Hidroxilgyök OH*
- Szuperoxidgyök O2 –*
- Nitrogénoxid-gyök NO*
- Lipidperoxil-gyök LOO*
- L = lipid
Nem gyökök
- Hidrogén-hiperoxid H2O2
- Szinglet oxigén 1O2 (1Dg)
- Hipoklórossav HOCl
- Ózon O3
A szabad gyökök képződhetnek:
- enzimatikus hatás következtében (oxidázok, reduktázok tevékenységének eredményeként), vagy
- nem enzimatikus úton, rendszerint vas közreműködésével.
- A ROS és speciálisan a szabadgyökök képződését az életmóddal összefüggő és környezeti tényezők is elősegíthetik (exogén oxidatív stressz).
Ilyen faktor a:
- dohányzás
- a kimerítő tréning,
- a táplálkozásban az aránytalanul sok, többszörösen telítetlen zsírsav, és pedig az n-6 család tagjai.
- A környezetben megjelenő levegőszennyező anyagok (pl. ózon, nitrogéndioxid),
- a radioaktív sugárzás, az ibolyántúli sugárzás, az oxido-redukciós jelenségeket befolyásoló fémionok (pl. a vas) ugyancsak megkönnyítik a szabadgyökök keletkezését.
Emocionális toxinok
- Gyermekkori traumatikus események
- Érzelmi sérülések
- Társadalmi „címkézés”
- Toxikus kapcsolatok
- Negatív belső diskurzus
- Folyamatos túl-analizálás
- Félelmek
- Szorongás
- „Nem vagyok elég jó” mentális
- „Csak és tudom jól” mentális
• Hasonló következménnyel jár egyes gyógyszerek szedése, vagy a különböző gyulladásos folyamatok. A fokozott mennyiségben termelődő szabadgyököket a közömbösítő mechanizmusok már nem képesek hatástalanítani, ezért azok károsítják a sejteket, és ílymódon számos betegség kockázatát növelik, egyebek között a szív- és érrendszeri betegségekét, a rosszindulatú daganatokét, a légúti kórképekét, autóimmun folyamatokat indítanak el. (Taylor, Hobbs 2001; Langseth, 1995).
• Idegrendszeri betegségek: Parkinson-kór, Huntington-chorea, amyotrophiás lateralsclerosis, Alzheimer-kór, sclerosis multiplex, progressziv szupranukleáris hűdés, demencia. Borderline Personality Disorder
• Tüdőbetegségek: bronchialis asztma, idült respiratorikus distress, cisztás fibrózis, tüdőgyulladás, idiopátiás tüdőfibrózis, idült obstruktív tüdőbetegségek.
• Autoimmun betegségek: rheumatoid arthritis, immun-komplex közvetítette érgyulladás, gyulladásos vastagbél betegség, autoimmun nephrosis szindróma.
• Szembetegségek: korfüggő sárgafolt degeneráció, retinopathia, koraszülöttek retinopathiája, sárgafolt ödéma.
A ROS, illetve a szabadgyökök károsítják a fehérjéket,
• ennek következtében megnő a fehérjék anyagforgalma (turnover),
• csökken az enzimaktivitás a fehérjekomponens sérülése miatt, a sejtmembrán működésében ugyancsak defektus jelentkezik, amelyet még erősít a sejthártya lényegi alkotóinak, a lipideknek az oxidációja.
• Mindez a sejtműködés zavarához vezet. Az oxidáció érinti a kis-sűrűségű lipoproteinhez (low-density lipoprotein, LDL) kötött lipideket is.
• A ma általánosan elfogadott vélemény szerint az oxidált LDL-koleszterinnek döntő szerepe van az érelmeszesedés (atherosclerosis) kialakulásában.
• A lipid-oxidáció másodlagos termékei (aldehidek) károsítják a sejtek öröklési anyagát hordozó DNS-t (dezoxiribonukleinsavat), ami mutációkhoz vezethet, és végeredményben szintén a sejtműködést károsítja.
• Az aldehidek befolyásolják a szénhidrátokat is, amelynek következménye a sejtreceptorok változása (a specifikus receptorok felhasználásával kapcsolódnak a sejtekhez a működésüket reguláló anyagok), valamint az izületek „kenését” szolgáló synoviális folyadék viszkozitásának csökkenése, ami az izületi felületek gyors kopását, elhasználódását eredményezi.
• Az oxidatív hatások következtében gyorsulnak az öregedési folyamatok, hiszen
• ezek jelentős mértékben involválják az előbbi jelenségeket (László, Falus, 2002), de – oxidatív stressztől mentes körülmények között – sokkal lassabban zajlanak le.
• Teljesen nyilvánvaló, hogy ezekkel, a normál élettani funkciókat károsító, behatásokkal szemben a szervezetnek kellően hatékony védekező, közömbösítő mechanizmussal kell rendelkeznie, amely meglehetősen bonyolult, összetett struktúra.
• Biológiai rendszerek az oxidatív tényezőket többféle antioxidatív mechanizmus útján tartják ellenőrzésük alatt, visszaszorítják az oxidatív katalizátorok és szabadgyökök reaktivitását.
Redoxi-homeosztázis az élet optimális feltétele
• A redoxi-homeosztázis a szabadgyökös reakciók és a velük szemben álló antioxidáns védekezés kumulatív hatásának tekinthető, ami biztosítja az élet optimális feltételeit.
• A redox -homeosztázis genetikailag determinált, ezért mindenkinek egyéni redoxi-állapota van. A szervezet redox-homeosztázisát bonyolult, érzékeny rendszer biztosítja, amelyben külső és belső tényezők egyaránt szerepet kapnak. Az optimális állapottól történő eltérés biokémiai / immunbiokémiai folyamatokat indít el, szignálutakat kapcsol be, a sejteket apoptózisra, illetve proliferációra készteti.
ROS elleni védekezés erősítése: az elméleti alapok, funkcionális élelmiszerek
• A mai ember életvitele és szennyező anyagokban sajnálatosan bővelkedő környezete miatt kétségtelenül fokozott mértékben van kitéve mindazoknak a hatásoknak, amelyek eredményeként számolni kell a szervezetünkben kialakuló ROS hátrányos következményeivel, az elimináló mechanizmusok növekvő igénybevételével és ennek következtében kapacitásuk elégtelenségével.
• A közömbösítő rendszer támogatásának, hatékonysága emelésének egyszerű és eredményes módszere az étrend megfelelő összeállítása. A táplálék számos komponense, esszenciális vagy nem esszenciális, részt vehet ebben az antioxidatív védekezésben.
• Mivel az oxidáció – ahogyan ezt fentebb bemutattuk – számos idült betegséggel van összefüggésben, különleges figyelem fordítanak újabban a szövetek oxidatív potenciálja kedvező irányú étrendi befolyásolásának tanulmányozására, az elvi és gyakorlati vonatkozások tisztázására .
Nem is gondoljuk, hogy a megfelelő táplálkozásnak mekkora hatása van az egészségünkre és ami még fontosabb talán, a gyerekeink egészségére, akik a jövőnket jelentik. A rájuk leselkedő egyik veszély például gyógyszerek szedése olyan panaszokra, amiknek nagy része egészen biztosan javítható lenne a táplálkozásuk gyökeres megváltoztatásával.
Testünk nem képes követni a hatalmas iparosodást az adalékanyagok és ízfokozókkal teli élelmiszerbiznisz területén. A testünk saját biológiája még mindig az evolúciós táplálkozást igényelné és ennek nem részei az iparilag feldolgozott élelmiszerek.
A prevencio nagyon fontos! Kezd el időben! FOUR P FOR YOU
Ha szeretné tudni, hogy milyen az anyagcseretípusa és szeretne válaszokat kapni, hogy miért nem sikerül fogyni, vagy:
- allergia vagy bőrproblémái vannak
- erős stressz-hatás alatt él és stressz-tünetek jelentkeznek (kimerültség, koncentrációs-, és alvászavarok, szorongások, lehangoltság)
- ha autoimmun betegségben szenved,
- emésztési rendellenességek, bélrendszeri problémák gyötrik,
- visszatérő nőgyógyászati problémái (premenstruális zavarok, endometriózis, korai klimax) megnehezítik az életét,
- hormonális és pajzsmirigy eltérésektől szenved (alul - vagy túlműködés)
- szív- és érrendszeri problémáira (magas vérnyomás, vénás pangás) kiegészítő segítséget keres,
- idegrendszeri megbetegedésének (migrén, szédülések, szorongás) mélyebb okait, gyökerét keresi
- hiánybetegségek és vitamin felszívódási zavarok állnak panaszai hátterében
FOUR P FOR YOU
2019.06.16.